Utazási betegség
Tina 2007.07.18. 13:15
Utazási betegség megelőzése, szakértői vélemények...
· Az utazás előtt és alatt kerüljük az alkoholfogyasztást! Az alkohol nem alkalmas a tengeribetegség gyógyítására!
· Utazáskor könnyű ételeket és bőséges folyadékot fogyasszunk! Rövidebb utakon lehetőleg ne együnk semmit!
· Hajón, csónakon vagy repülőgépen a jármű középső részén utazzunk! Autóban a legmegfelelőbb a vezető melletti ülés, ahol messzire előre lehet látni. Hajóúton is a távoli láthatárt figyeljük, s lehetőleg a fedélzeten maradjunk!
· A legrosszabb, ha a fejünket előre hajtjuk. Ezért a tengeribetegségre hajlamos gyermekek ne olvassanak az autóban! Használjuk a fejtámaszt!
· A legjobb testhelyzet a fekvő; a szem legyen behunyva!
· Erős szagok is hajlamosíthatnak tengeribetegségre. Biztosítsunk friss levegőt és megfelelő légmozgást!
· A meleg ruházat is segíthet a tengeribetegség megelőzésében.
· A pszichés tényezők is szerepet játszanak. Ne riogassuk tengeribetegséggel az arra hajlamos embereket! Legjobb, ha utazás közben valamivel elfoglalják magukat ahelyett, hogy azt várják, mikor tör ki rajtuk a tengeribetegség.
/hik.hu/
Milyen tünetekkel jár az utazási betegség? Enyhébb esetben csak kisebb rosszullétet vagy fejfájást okoz, súlyosabb, ha hányás, verejtékezés is jelentkezik. Hasonló élmény ez, mint a dohányzóknak az első elszívott cigaretta után jelentkező szédülés, sápadtság, szívdobogás érzésére. A rosszullétet tovább fokozza, ha tele gyomorral utazik az ember.
A tengeribetegség különösen kisgyerekeknél gyakori, hiszen az ő egyensúlyérzékelő rendszerük érzékenyebb. Ilyenkor megbomlik az összhang a szem és a belső fül egyensúlyérzékelő körkörös ívjáratai között.
Bevált praktika, hogy autóban az első ülésen, repülőgépen a szárny fölött, hajón középen kell ülni. Segít a friss levegő és az, ha a horizontot nézzük. A dohányfüst és az olvasás viszont súlyosbítja a tüneteket.
/nana.hu/
|